Home

Locul12345678910
SugarSyncOpenDriveEgnyteCarboniteMyPCBackupZipCloudMozyBoxJustCloudADrive
ReviewReviewReviewReviewReviewReviewReviewReviewReviewReviewReview
Punctaj
Punctaj general95939290878683787569
Funcționalități19191917151514171513
Securitate20192018171920121617
Spațiu de stocare16181619201914151814
Utilizare20191816191815171915
Suport tehnic2018192016152017710
Funcționalități
Stocare gratuită5 GB5 GB

X

X

X

X

2 GB5 GB

X

50 GB
Free Trial30 zile

X

15 zile15 zile14 zile14 zile

X

14 zile14 zile14 zile
Spațiu de stocare5 GB - 500 GB5 GB - 50 TB150 GB - 3 TBNelimitatNelimitatNelimitat50 GB-Nelimitat5 GB-NelimitatNelimitat50 GB-Nelimitat
Preț/GB*0.78$**0.16$*0.5$0.05$**0.05$**0.05$**0.5$**0.18$0.07$**1.3$
File Sharing

+

+

+

X

+

+

X

+

+

+

Căutare în fișiere

X

+

+

+

X

X

+

+

X

+

File Versioning

+

+

+

+

+

+

+

+

+

+

Sub-conturi

+

+

+

X

+

X

X

+

X

+

Live Chat

+

X

X

+

X

X

+

X

X

X

Aplicații MobileAndroid

+

+

+

+

X

X

+

+

X

X

BlackBerry

+

X

X

+

X

X

X

+

X

X

iOS

+

+

+

+

X

X

+

+

X

X

Altele

+

X

+

X

X

X

X

X

X

X

Vreau
Sugar Sync
Vreau
Open Drive
Vreau
Egnyte
Vreau
Carbonite
Vreau
My PC Backup
Vreau
Zip Cloud
Vreau
Mozy
Vreau
Box
Vreau
Just Cloud
Vreau
A Drive

Despre serviciile de stocare de date online

De ce sa folosesti un serviciu de stocare online?

In orice moment, fisierele importante si de neinlocuit stocate in calculatorul personal sunt expuse pericolului de a fi pierdute dintr-o multime de cauze, de la stergeri accidentale pana la dezastre naturale. Serviciile de stocare de date online constituie o metoda foarte convenienta de a proteja documentele, fotografiile si melodiile personale impotriva acestor amenintari. Fisierele sunt copiate pe servere securizare, unde sunt stocate in siguranta si pot fi accesate cu usurinta atat timp cat dispuneti de o conexiune de internet. In cazul in care fisierele originale sunt afectate sau pierdute definitiv din calculatorul personal, acestea pot fi usor recuperate de pe serverele unde sunt stocate copiile. Multe dintre aceste servicii ofera si posibilitatea de file sharing, de obicei prin crearea de link-uri catre un folder unde sunt stocate fisierele pe care doresti sa le distribui.
Exista o multime de companii ce ofera astfel de servicii, iar unele dintre ele chiar exceleaza, cum ar fi SugarSync, OpenDrive si Egnyte. Pentru a te ajuta sa iei o decizie cat mai corecta, iti sugeram sa citesti review-urile, articolele si stirile noastre despre serviciile de stocare de date online din care vei afla care serviciu este cel mai potrivit pentru tine sau compania ta.

Serviciile de stocare online: ce sa urmaresti

Toate serviciile de stocare de date online urmeaza acelasi principiu, acela de a oferi spatiu de stocare pe serverele proprii clientilor care vor sa isi pastreze in siguranta copii ale unor fisiere importante. Insa felul in care acesta este oferit, adica functionalitatile disponibile si spatiul alocat clientilor, difera destul de mult de la un furnizor la altul. Inainte de a alege un serviciu de stocare online, este foarte important sa cunosti de cat spatiu de stocare ai nevoie si ce calitati are serviciul. In continuare iti prezentam criteriile pe care le folosim pentru a evalua cele mai bune servicii de stocare de date online.

Functionalitati

Serviciile de stocare online trebuie sa asigure un set de functionalitati care sa usureze incarcarea pe server, accesarea si distribuirea fisierelor. Am urmarit cat de usor se pot distribui fisierele, cum se efectueaza backup-urile si daca se pot crea sub-conturi pentru mai multi utilizatori. Un serviciu de stocare online trebuie sa asigure si acces la cont de la distanta si de pe dispozitive mobile, pentru a putea folosi fisierele oricand si oriunde ai nevoie de ele. Pentru aceste motive am punctat mai bine serviciile care ofera si aplicatii pentru dispozitive mobile (tablete, smartphone-uri) sau versiuni ale site-ului propriu formatat special pentru ecrane mici.

Securitatea

Securitatea trebuie sa fie prioritatea numarul unu cand cautati un serviciu de stocare de date online. Aceste servicii trebuie sa asigure masuri de securitate stricte pentru a proteja fisierele atat in timpul transferului cat si in timpul stocarii pe servere. Aceste masuri ar trebui sa includa, insa nu sa se limiteze la, criptare SSL in timpul tranferurilor de date, acces la cont pe baza de parola si securitate fizica serverelor (paza, monitorizare, generatoare de rezerva, etc.)

Spatiul de stocare

Cele mai bune servicii ofera spatiu mare de stocare la un pret rezonabil. In topul nostru se regasesc mai multe servicii care ofera preturi bune pentru spatiu de stocare generos, chiar nelimitat la unele dintre ele.

Usurinta in utilizare

Sunt de preferat acele servicii de stocare online care ofera functionalitati puternice si complexe insa sunt in acelasi timp usor de inteles si folosit pentru un utilizator normal. O interfata curata si intuitiva faciliteaza navigarea usoara prin cont si incarcarea fisierelor, iar instalarea clientului de desktop, daca este necesara, trebuie sa fie cat mai simpla si directa. Un serviciu de stocare de date online bun trebuie sa permita utilizatorului sa incarce fisierele personale in cont in numai cateva minute de la activare.

Suportul tehnic

Chiar si cele mai usor de utilizat servicii de stocare online trebuie sa ofere suplimentar informatii si metode de a veni in ajutorul clientilor. Utilizatorilor trebuie sa li se ofere pe site acces la resurse de informatii tehnice, instructiuni de rezolvare a problemelor, manuale de utilizare, tutoriale, forum al comunitatii si sectiune de intrebari frecvente (FAQs). In plus un serviciu de stocare online de calitate ofera cat mai multe metode de a contacta direct departamentul de suport tehnic, cum ar fi linie telefonica directa, email, formular online sau live chat.

Serviciile de stocare de date online ofera spatiu virtual securizat si usor accesibil pentru fisierele personale, pe care le poti utiliza sau distribui de oriunde si oricand. Poti obtine spatiu suplimentar pe hard-disk-ul computerului tau asigurandu-te in acelasi timp ca nu vei pierde niciodata fisierele care conteaza cel mai mult pentru tine sau afacerea ta